Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

Klimaforandringer og menneskelig udvikling

10. marts kl.12:30 - 14:30

Kun for medlemmer af Træfpunkt Sædding

Foredragsholder: Karl Iver Dahl-Madsen

Klimavidenskaben er klar. Klimaændringer udgør ikke et dommedagsproblem, men gør os blot en lille smule mindre rige om 100 år, hvor vi mennesker vil være 5 gange rigere. Det er langt billigere og bedre for det hele at tilpasse sig klimaændringerne ved at bygge diger og indføre airconditioning end ved dyre planøkonomiske tiltag med faste reduktionsmål til bestemte tider og usaglig politiske valg af vindere (sol og vind og biomasse) og tabere (dansk landbrug, atomkraft). Grøn omstilling med disse forkerte midler vil med sikkerhed blive langt dyrere og mere skadeligt for menneskene end klimaændringerne.

Det er en enestående dårlig ide at pålægge dansk landbrug en national CO2 afgift. Det vil skade både økonomi og klima, da det blot vil medføre at produktionen af mad flyttes til lande med lavere klimastandarder.

Der er ingen gode erstatninger for kul, olie og gas, som vi med stor fordel kan bruge mange år endnu, indtil realistiske energiformer som atomkraft eller noget helt nyt bliver billigere.

Detaljer

Dato:
10. marts
Tidspunkt:
12:30 - 14:30

Arrangør

Træfpunkt Sædding

Skriv en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*