På grund af den globale opvarmning er Europa ramt af hedebølger og tørke, og det har bl.a. medført lav vandstand i flere af de store floder. Om det så skyldes menneskeskabte klimaforandringer eller bare er udslag af vejret, er nok meget mere usikkert.
Den lave vandstand har imidlertid medført store vanskeligheder for skibsfarten på floderne, faktisk er der en betydelig daglig transport af varer op og ned ad floderne, og den er gået delvist i stå, hvilket har haft mærkbare økonomiske følger for f.eks. Tyskland.
Til gengæld er der alle de folk, der forsøger at slå mønt på situationen. Det er politikere, ”eksperter” og kendisser, der stræber efter at skabe opmærksomhed om sig selv, og derpå kommer medierne, der frådende kaster sig over historierne.
En tysk hjemmeside ved navn Donnerwetter.de (”Tordenvejr.de”), der normalt viser vejrudsigter, har således brilleret med på Facebook at opslå en lille video, hvor en ”sagkyndig” måler temperaturen i Rhinen.
Resultatet er sensationelt, temperaturen er helt oppe på 28 grader, og det er lige før, fiskene koger.
En medieoverskrift kunne derefter lyde: ”Rekordhøje temperaturer målt i Rhinen”, og en typisk underrubrik ville så være ”Forskere udtaler, at menneskeskabte klimaforandringer står bag”.
Fig. 1 viser et billede fra videoen, netop da målingen foretages. Man bemærker, at vandet på målestedet er meget lavt. Det er faktisk så lavt, at ”eksperten” ikke engang havde brug for gummistøvler, han kunne beholde sine løbesko på og stadigvæk have tørre fødder.

På videoen kan man se, at termometeret kun holdes nede i vandet i 1-2 sekunder, hvorefter målemesteren retter sig op og viser termometeret frem for kameraet (fig. 2). Alle seerne kan nu konstatere, at temperaturen er 28 grader.

På Facebook har Donnerwetter.de følgende ledsagetekst:
Rhinen: De lave vandniveauer er ved 26-29 grader celsius – hvilket har indflydelse på økonomien. Vores forudsigelse: De langvarige lave vandniveauer i Donau og specielt Rhinen vil få massive konsekvenser for den tyske økonomi, da de forventes at fortsætte i ugevis. Med mindre vejret slår om, er det måske først helt fremme i september, at vandniveauerne når deres laveste punkt, betydeligt under de nuværende.
Velkommen til den nye ”normaltilstand” i Europa.
P. Gosselin, der utrætteligt følger med i tysk klima- og energipolitik, fortæller, at videoen gik ”viralt”, som man siger, dvs. den blev delt og set af en masse mennesker på kort tid. Ikke på grund af den kogende flod, men derimod den totalt amatøragtige målemetode, vi er vidner til her. Der er så mange fejl, som man overhovedet kan forestille sig.
Der er tydeligvis tale om stillestående vand, der kun er få cm dybt. Det vil hurtigt blive varmet op af Solen, og derved afspejler det ikke mere flodens temperatur. Hertil kommer, at manden som nævnt kun dypper termometeret i vandet i 1-2 sekunder, hvilket er alt for kort tid til, at termometeret opnår den samme temperatur som vandet. Der er derfor tale om temperaturen, som termometeret allerede havde, før det blev stukket i vandet, og det er givetvis luftens temperatur. Videoen er optaget ca. kl. 11 om formiddagen, så 28 grader celsius i luften er bare udtryk for en behagelig sommerdag.
Der er en temmelig rammende, om end ikke helt stueren, bemærkning i kommentarsporet under Gosselins artikel:
Denne selvudnævnte ”ekspert” kunne lige så godt have stukket termometeret op bagi på sig selv: ”36,5 grader – det er lige før, at jeg dør af hedeslag!”









Die Welt will betrogen werden! (Verden vil bedrages)
Det meget stor del af det vand, der udledes til Rhinen under tørken, er formentlig varmt kølevand fra industri og kraftværker. Så også af den grund er vandet varmere.