Selv aldeles liberale partier som Liberal Alliance, som jeg med glæde har været medlem af i mange år, kan ikke styre sig for at prøve at finde ud af, hvad der er godt for verden og opføre sig som planøkonomer. Se her: Atomkraft | Liberal Alliance
Jeg har svaret mine partikolleger således:
Kære Alex
Jeg har i mange år været et positivt medlem af Liberal Alliance, fordi I turde sige det, andre ikke ville. Derfor skriver jeg lige ud af posen.
Jeres atomkraftudspil er et fremskridt i forhold til den nuværende symbolpolitik. Men det løser ikke det akutte problem. Danmark mangler billig, stabil og sikker energi nu – ikke om 15 år.
Hvis vi skal føre seriøs energipolitik, må vi begynde med virkeligheden, brug markedsbaserede løsninger som uden omsvøb viser at kul, olie og gas fortsat er de billigste, mest stabile og mest forsyningssikre energikilder samlet set – også når man indregner CO₂-omkostninger. Det er ikke ideologi. Det er systemøkonomi.
Derfor bør vi omgående genåbne og udbygge de danske kulkraftværker for fuld kraft. Mere kul på. Det som i øvrigt sker i resten af verden.

Ikke som nostalgisk tilbageblik. Men som rationel beredskabspolitik.
Ustabile kilder som sol og vind gør mere skade end gavn. Vi kan ikke basere industri, hospitaler og digital infrastruktur på håb og import. Og vi kan ikke påstå, at vi redder klimaet ved at lukke egne værker, mens vi importerer strøm produceret på kul og gas fra nabolandene.
Atomkraft kan være en del af en langsigtet strategi. Fint. Men det ændrer ikke på, at vi her og nu har brug for robust baseload, vi selv kontrollerer.
Energi er fundamentet under velstand. Uden billig og stabil energi mister vi konkurrenceevne, investeringer og arbejdspladser. Historien viser det tydeligt: De samfund, der har haft adgang til rigelig fossil energi, har haft vækst. De, der har begrænset sig selv politisk, har betalt prisen.
Hvis LA virkelig vil gøre op med følelsesbåret energipolitik, så bør vi tage det fulde skridt:
- Sænk elafgiften – ja.
- Stop prestigeprojekterne – ja.
- Indfør teknologineutralitet – ja.
- Som har den konsekvens at vi skal genåbne kulkraftværkerne med det samme.
Ikke fordi kul er smukt. Men fordi realisme er.
Vi skal føre energipolitik med regneark – ikke med signaler.
Med venlig hilsen
Karl Iver Dahl-Madsen







En af de helt store fordele ved kul er at kul let kan transporteres og lagres og kul kan købes fra mange forskellige steder. Kul startede industrialiseringen og gav os stor velstand. Jylland var totalt ryddet for skov, men import af kul i 1800-tallet stoppede afskovningen af Danmark. Nu er Danmark igen gået tilbage til at fyre med træ, men denne gang afskover vi bare i udlandet.
Kjære Søren, nesten hver eneste av dine hyppige artikler er veritable blinkskudd!
Fortsett dit gode arbeide!
Stein
Kære Stein, Lige denne her artikel er dog skrevet af Karl Iver.
Men tak for de pæne ord. /Søren
Godt indlæg. Måtte alle politikere læse det. Energipolitik bør blive det absolut vigtigste emne i valgkampen. Ikke pga af sikkerhed, men simpelthen fordi det er fundamentet under et moderne samfund, at det har billig, stabil og konstant energi. Det kan være nødvendigt at åbne lukkede kraftværker igen hurtigst muligt; men det ville være mere energi effektivt at fyre med olie, som man tidligere har gjort, og endnu bedre med naturgas, som man også omstillede nogle værker til, da naturgas nettet blev etableret. Dertil kommer, at et lands, f.eks. Danmarks, egne ressourcer er de absolut billigste. Derfor bør man få startet oileaktiviteterne i Nordsøen igen uden tidsbegrænsninger tilknyttet. Da Danmark har forsømt området i årevis pga den forskruede klimareligion vil det igen være nødvendigt med udenlandske firmaer som Total. Ressourserne i Nordsøen er store og bør udnyttes til danskernes bedste. Det bør absolut være et tema i valgkampen. I Norge står følgende paragraf i petroleumsloven: “Ressourcerne tilhører det norske folk”. Tilsvarende burde stå i dansk lov, så Mette Frederiksen ikke kan skalte og valte med ressourcerne som var det hendes. egne. Danskerne bliver ligeså stille fattigere og fattigere. Så langsomt, at mange forledes til at tro på den politiske propaganda “Her går det godt”. Med en forfejlet klimapoltik (ordet i sig selv er nærmest komisk), hvor man baserer et lands energiforbrug på vanvittigt dyre, variable kilder, der leverer som vinden blæser, gør man befolkningen fatttigere. Derfor: sæt fuld kraft på olie og gasudvindingen fra Nordsøen og Østersøen (hvor Polen sidste år annoncerede et gigant fund) og indtil det leverer tilstrækkeligt, må danske kraftværker startes op helst med gas som brændsel.
Enig. Naturgas er også en god stabil energikilde. Lave stabile energipriser fås med billige stabile energikilder.
Det globale forbrug af kul, olie og gas stiger. Det er fordi hovedparten af verdens lande ønsker at forbedre levevilkårerne for landenes indbyggere. Undtagelsen er EU, hvor planøkonomi i stadig større udstrækning har fået overtaget.
https://nyheder.tv2.dk/klima/2025-09-22-flere-lande-vil-udvinde-mere-kul-gas-og-olie-saetter-klimamaal-i-fare
Det er fuldstændig ligegyldigt hvilket parti man stemmer på.
Alle lover guld og grønne skove.
Efter valget er alle løfter glemt, og vi får alle prygl med den store hammer.
Sådan har det altid været, og sådan vil det altid være.
Alle politikere er notoriske løgnere, der lover hvad som helst før valget.
Efter valget fortsætter alt som det plejer.
Det er altid det samme.
Michael Rasmussen – Det minder mig om, at Norge havde en lov, der gjorde det strafbart, hvis en politiker ikke forfulgte sine valgløfter, efter at han blev valgt. Han skulle altså arbejde for det, han havde lovet. Det var selvfølgelig ikke sikkert, at det kunne gennemføres. Men han kunne ikke løbe fra sine løfter. Straframmen var 2 års fængsel. Tænk, hvis en sådan lov eksisterede i DK. Så skulle der vist bygges et ekstra fængsel.
I Danmark har vi det modsatte: Når der skal dannes regering, stryges alle kriminelle forhold, selv (ja, måske især) overfor statsministeren.
Stemmerne tæller, så når folk stemmer på kriminelle politikere, ja, så får de netop det.